امروز

شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳

 

 

سابقه تاسیس مرکز تحقیقات مدیریت بحران و مهندسی زیرساخت‌ها در دانشگاه ارومیه

در سال ۱۳۷۹ با پیشنهاد گروه عمران دانشگاه ارومیه مبنی بر احداث سالن آزمایشگاهی در محل پردیس شهر و موافقت دکتر حب نقی ریاست وقت دانشگاه و با پیگیری دکتر مردانی مدیر وقت طرح‌های عمرانی دانشگاه، پروژه مد نظر با پی ریزی سوله آغاز شد و در سالهای بعد عملگر دینامیکی خریداری شده از انگلیس توسط دکتر شوکتی بهمراه کف قوی در مرکز نصب گردید و با تلاشهای دکتر محمد مناف پور تکمیل گردید.
در سال ۱۳۹۲ با حمایت معاونت عمرانی استانداری آقای دکتر سید هادی بهادری طرح ایجاد مرکز تحقیقات مدیریت بحران و مهندسی زیرساخت‌ها به عنوان یک مرکز پژوهشی مشترک بین دانشگاه ارومیه و استانداری آذربایجان غربی در محل سالن آزمایشگاهی تصویب شد و دکتر تاروردیلو به عنوان رییس مرکز با اعتبار تخصیصی استانداری پیگیری راه اندازی جک ۱۰۰ تنی و نیز یک دستگاه شبیه ساز زلزله (میز لرزه) را انجام دادند و سایت کامپیوتر مرکز نیز فعال شد.
در سال ۱۳۹۵ با تلاش دکتر قلیزاده تعدادی طرح ارتباط با صنعت در مرکز اجرا شد و همچنین نخستین کنفرانس ملی مهندسی زیرساخت‌ها نیز در این مرکز برگزار شد و بخش شبیه‌سازی مرکز نیز با تاکید بر موضوعاتی نظیر سازه‌های فضاکار و محاسبات نرم توسعه یافت.
در شهریور ۱۴۰۰ دکتر بهادری به ریاست مرکز تحقیقات منصوب شد و ضمن تکمیل نواقص عمرانی و تاسیساتی سالن و زیرساختهای لازم برای محققین، خدمات بخش آزمایشگاهی مرکز به سه زیر بخش تقسیم شد و ضمن انجام آزمایشهای پیشرفته در زمینه‌های سازه و زلزله و ژئوتکنیک و مصالح ساختمانی، مرکز به یکی از قطبهای فعال آزمایشگاهی در سطح کشور تبدیل شد.
در این مرکز علاوه بر جک ۱۰۰ تنی دینامیکی با قابلیت تستهای مقیاس واقعی و میز لرزه با ابعاد ۲×۳، دستگاه‌های سه محوری سیکلیک، دستگاه برش پیچشی استوانه توخالی، آزمایشهای بتن خودمتراکم و چندین آزمایش مصالح راه اندازی شده است. ضمنا محققین مرکز امکان ارائه مشاوره در مباحث تحقیقاتی و مهندسی را به جامعه فنی کشور را دارند.

 

 

مدیران مرکز از ابتدا تاکنون

دکتر اسفندیار مردانی

مجری سوله مرکز و جرثقیل سقفی

1379-1381

دکتر اسفندیار مردانی

دکتر حسین شوکتی

پیگیر اجرای کف قوی و جک 100 تنی دینامیکی

1382-1384

دکتر حسین شوکتی

دکتر محمد مناف پور

مجری فریم جک و کف قوی

1385-1392

دکتر محمد مناف پور

دکتر سعید تاروردیلوی اصل

مدیریت راه اندازی میز لرزه و شکل گیری مرکز با عنوان مرکز تحقیقات مدیریت بحران و مهندسی زیرساختها

1393-1395

دکتر سعید تاروردیلوی اصل

دکتر سعید قلیزاده

مدیریت مرکز و توسعه بخش نرم افزاری و برگزاری کنفرانس ملی

1395-1400

دکتر سعید قلیزاده

دکتر سید هادی بهادری

مدیریت مرکز و تکمیل زیرساختها و توسعه تجهیزات و ایجاد زیرگروهها

1400 تاکنون

دکتر سید هادی بهادری